"Uber" 148 milyon dollar cərimə ödəyəcək
Sərnişinlərlə sürücüləri mobil proqram vasitəsilə gürüşdürən "Uber" şirkəti 148 milyon dollar cərimələnib.
"Marja" xəbər verir ki, 2016-ci ildə baş verən məlumat sızması səbəbilə "Uber", 57 milyon sürücü və müştərinin məlumatlarının oğurlandığını və bu məlumatların geri alınması üçün hakerlərə 100 milyon dollar ödəniş etdiyini açıqlamışdı.
Həmin hadisə ilə bağlı olaraq "Uber"ə ABŞ-da cinayət işi açılmışdı."Uber" məhkəmənin 148 milyon dollarlıq cəriməsini ödəməyi qəbul edib. Nyu-York prokuroru Barbara Underwood, "Uber"in cərimələnməsi ilə bağlı olaraq, "İstehlakçı və işəgötürənlərin məlumatlarını sızdıran şirkətlərə sıfır tolerantlıq göstəririk" - deyib.
HAQQ DA VERDİ, CƏRİMƏ DƏ ÖDƏYƏCƏK
2016-nın Oktyabr ayında həyata keçirilən hücumda hakerlər böyük çoxu ABŞ-da olmaqla dünyanın müxtəlif yerlərindəki 50 milyondan çox "Uber" müştərisinin adlarını, e-poçt ünvanlarını və telefon nömrələrini oğurlamışdı.
İstifadəçilərin kredit kartı məlumatlarının ələ keçirilmədiyini bildirən "Uber", hakerlər tərəfindən ələ keçirilən sərnişin və sürücülərin şəxsi məlumatlarını geri almaq üçün hakerlərə haqq ödəməyi qəbul etmişdi.