MDB-nin ən böyük e-ticarət şirkəti yaradılır
Çinin "Alibaba" Şirkətlər Qrupu ilə Rusiyanın "Megafon", "Mail.ru" şirkətləri və Rusiya Birbaşa İnvestisiya Fondu (RDIF) Rusiya və Müstəqil Dövlətlər Birliyində (MDB) fəaliyyət göstərəcək ən böyük e-ticarət şirkətini yaradacaqlar.
"Marja" xəbər verir ki, Rusiyanın Vladivostok şəhərində keçirilən Şərq İqtisadiyyat Forumunda "Alibaba", "Megafon", "Mail.ru" və RDIF rəsmiləri tərəfindən tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqavilə çərçivəsində başlanğıc dəyəri 2 milyard dollar olması gözlənilən, Rusiya və MDB-də fəaliyyət göstərəcək ən böyük e-ticarət şirkətinin yaradılması nəzərdə tutulur. "Aliexpress" şirkətinin də Rusiyadakı mövcud işləri sözügedən ortaq şirkətə veriləcək.
Müqavilə ilə Rusiyanın ən böyük telekommunikasiya şirkətlərindən "Megafon", yenə ölkənin ən iri internet şirkətlərindən "Mail.ru"dakı 10%-lik hissəsini, "Aliexpress Rusiya"dakı 24%-lik səhm qarşılığında "Alibaba" qrupuna təhvil verəcək.
Rusiyanın e-ticarət sektorunda bağlanmış "ən böyük" müqavilənin 2019-un ilk rübündə həyata keçirilməsi planlaşdırılır. "Aliexpress Rusiya" şirkətində"Megafon"ın 24 faiz, "Mail.ru"nun 15 faiz və RDIF-in 13 faiz payları olacaq.