2 ilə qədər (2 il daxil) | % 19 | % 15 |
3 ilə qədər (3 il daxilr) | % 14 | % 10 |
TCMB, TL və Valyuta likvidliyinin idarə edilməsinə dair tədbirlərini də açıqlayıb.
TCMB açıqlamasında bankların 50 milyard dollar səviyyəsində mövcud LİMİTLƏRİNİN lazım olaRSA artırılacağını qeyd edib.
Mərkəzi Bankın qərarından sonra Dollar/TL məzənnəsi 7 səviyyəsinin üzərindən 6.60 səviyyələrinədək düşüb. Təsir qısamüddətli olub. Yenidən məzənnədə yüksəlmə müşahidə olur.
Məcburi ehtiyat norması (Türkcə "Zorunlu karşılık"), əmanət qəbul edən bankların bu əmanətlərə qarşılıq olaraq, mərkəz bankında saxlamaları lazım olan əmanətlərinin müəyyən faizidir.
Məcburi ehtiyatlar kommersiya bankları tərəfindən cəlb olunmuş depozitlərin mərkəzi bankda məcburi saxlanılan hissəsidir. Məcburi ehtiyatlar qaldırıldıqda bank sisteminin kredit vermək qabiliyyəti məhdudlaşır və beləliklə iqtisadiyyatda pul kütləsinin həcmi azalır. Mərkəzi Bank məcburi ehtiyatları azaltdıqda isə bunun əksi baş verir. Məsələn, bir fərd kommersiya bankına 1000 manat məbləğində əmanət qoyur və məcburi ehtiyat norması 1%-dir. Bu halda kommersiya bankı cəlb etdiyi məbləğin 1%-ni, yəni 10 manatını Mərkəzi Bankda saxlamalıdır. Nəticədə kommersiya bankı cəlb etdiyi 1000 manatlıq əmanətin hamısını deyil, 990 manatını kredit resursu kimi istifadə edə bilər. Mərkəzi Bank məcburi ehtiyat normasını 1%-dən 2%-ə qaldırdığı təqdirdə isə kommersiya bankı cəlb etdiyi 1000 manatlıq əmanətin yalnız 980 manatını kredit kimi verə biləcəkdir.