"Avro/dollar məzənnəsi 1.10-a düşəcək"
İnvestisiyaların idarə edilməsi üzrə qlobal şirkətlərdən biri olan "Aberdeen"in stajlı investisiya direktoru James Athey Dolların Avro qarşısında bahalaşacağını, Avro/dollar məzənnəsinin il sonuna doğru 1.10-a düşəcəyini deyib. Qeyd edək ki, bu dəqiqələrdə Avro/dollar məzənnəsi 1.1691 dollar səviyyəsindədir.
"Marja" xəbər verir ki, Athey, "ABŞ iqtisadiyyatı yaxın keçmişə və digər G10 ölkələrinə nisbətən olduqca sağlamdır. Mən ABŞ-ın iqtisadi göstəricilərinin daha da yüksələcəyini gözləyirəm, 2-ci rübdə 4.1%-lik iqtisadi artım çox yüksək rəqəmdir. Prezident Trampın maliyyə siyasətinin dəstəyi və artan inamla müsbət işarələr artır. ABŞ iqtisadiyyatı və dollar üçün "öküz" bazarı tərəfindəyəm" deyib.
Həmçinin Athey, İngiltərə Mərkəzi Bankının sabahkı toplantısında faiz artıracağını proqnozlaşdırıb.
Bu axşam bazarın Fed-dən çox gözləntisi olmadığını qeyd edən Athey, "Fed siyasət dəyişikliklərini mətbuat konfransı keçirdiyi aylarda edir. Yəni Sentyabr və Dekabr faizin artırılacağı aylar olacaq. İqtisadi olaraq faiz artımını şərtləndirəcək bir dəyişiklik yoxdur. Fed mərhələli olaraq təşviqləri azaldacaq ki, bu da ABŞ iqtisadiyyatının sağlam vəziyyətdə olduğunu işarədir",- deyib.