Rusiya faiz qərarını açıqladı
Rusiya Mərkəz Bankı (CBR) faiz dəyişikliyinə getmədi.
"Marja" xəbər verir ki, Bank tərəfindən Cümə günü verilən məlumata görə, Bank uçot dərəcəsini 7.25% səviyyəsində sabit saxlayıb. Analitiklər də faizin dəyişdiriləcəyini gözləmirdilər.
Rusiya Mərkəzi Bankından bildiriblər ki, hökumətin əlavə dəyər vergisini (ƏDV) 20%-ə qaldırması qərarından sonra inflyasiya riskinin artması və proqnozlaşdırılmayan bəzi xarici amillər səbəbindən faizin sabit saxlanılmasına qərar verilib.
ƏDV-nin artması səbəbindən bu il və 2019-da istehlakçı qiymətlərinin (inflyasiyanın) yüksəlməsinin gözləndiyinə işarə edilən açıqlamada, il sonu inflyasiya nisbətinin 3,5% ilə 4% səviyyəsində reallaşmasının nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.
İqtisadiyyatda il sonu artım proqnozlarının 1,5 faiz ilə 2 səviyyəsində saxlandığı bildirilən açıqlamada, 2018 FİFA Dünya Kuboku sayəsində ölkə iqtisadiyyatının ikinci rübdə 0,1-0,2% əlavə iqtisadi artım qeyd etdiyi bildirilib.
Rusiya hökuməti, büdcə üzərindəki təzyiqinin azaldılması məqsədilə ƏDV nisbətini gələn ildən etibarən 18%-dən 20%-ə qaldırır.