AMB-nin iclasından nə gözlənilir?
Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) İyul ayı iclası bu gün baş tutacaq.
"Marja" xəbər verir ki, qurumun İyun ayında yaydığı hesabatında, 2011-ci ildən bu yana ilk faiz artırımının ən tez 2019-un yay mövsümünün sonunda reallaşacağı irəli sürülmüş, eyni zamanda, sözügedən faiz artımının 2019-cu ilin İyun və ya İyul ayında ola biləcəyinə dair ipucu da verilmişdi.
Treyderlər, faiz gələn ilin Dekabr ayına qədər artırılacağını gözləmir. AMB Sədri Mario Draghi-nin bu gün keçiriləcək iclasda verəcəyi hər hansı bir ipucu Avronu dəstəkləyə bilər.
"Credit Agricole"ın strateqi Valentin Marinovun sözlərinə görə, bazar, depozit faizində 15 bəndlik ilk artımın 2020-ci ildə reallaşmasını "çox gec" olaraq qiymətlərdə əks etdirir. Digər tərəfdən, Draghi-nin "faizlər 2019-cu ilin yayının sonuna qədər aşağı qalacaq" şəklində bir ifadə istifadə etməsi bir risk faktorudur.
"ABN Amro" isə, AMB-dən 2019-cu ilin Dekabr ayında 10 bəndlik bir faiz artımı gözləyir.
Qeyd edək ki, Avropa Mərkəzi Bankı faiz qərarını Bakı vaxtı ilə saat 15%45-də açıqlayacaq. Bankın pul siyasəti faizini 0%-də, depozit faizini mənfi 0.40%-də, marginal borc vermə faizini isə 0.25%-də saxlayacağı gözlənilir. Saat 16:30-da isə Avropa Mərkəzi Bankının mətbuat konfransı keçiriləcək. Mətbuat konfransında sədr Mario Draghi açıqlamalar verəcəkdir.