Avro, Lirə və Brent neftində ucuzlaşma - GÜNƏ BAXIŞ
Avrozonada mənfi iqtisadi göstəricilərin açıqlanması, avronun ucuzlaşmasına təsir. Eyni zamanda, lirə və neft qiymətlərində də ucuzlaşma müşahidə edilir.
Dünya valyuta birjalarında EUR/USD məzənnəsi mənfi iqtisadi məlumatların açıqlanması ilə 1.1690$-a kimi ucuzlaşıb və 1.1680$-ı da aşağı istiqamətdə qırarsa, 1.1616$-a kimi də ucuzlaşa bilər. Belə ki, Avrozona iqtisadiyyatının gələcək gözləntilərini ölçən indeks (ZEW) artıq üçüncü aydır ki, azalaraq, son beş ilin minimum səviyyəsinə çatıb.
Türkiyə maliyyə bazarlarında da USD/TRY məzənnəsi yenidən bahalaşıb. Beləliklə, 4.72TL-yə ticarət edilən məzənnə 4.75TL-ni də yuxarı istiqamətdə qırarsa, 4.84TL-yə kimi də bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Enerji bazarlarında isə Avropanın Brent neftinin bir barel qiyməti 79$-a kimi dəyər qazandıqdan sonra 78$-a kimi ucuzlaşıb. Qiymət 77.50$-a kimi ucuzlaşarsa, 76.30$-a kimi də ucuzlaşa bilər.
Bunula yanaşı, bu gün Bakı vaxtı ilə saat 18:30-da yayımlanacaq ABŞ-ın neft ehtiyatları ilə bağlı statistik məlumatlar da investorların diqqət mərkəzindədir.