Mercedes 600 min avtomobili geri çağıracaq - QALMAQAL
Alman avtomobillərində ortaya çıxan emissiya manipulyasiyası qalmaqalı indi də Mercedes-ə sıçradı.
"Marja" xəbər verir ki, Mercedes, C və GLD seriyalarında emissiyanın reallığı əks etdirmədiyi üçün 600 minə yaxın avtomobili geri çağıracaq.
Almaniyanın Federal Motorlu Nəqliyyat Vasitələri Palatası (KBA), aparılan tədqiqatda Mercedes-in C və GLD seriyalarında konkret şübhələr olduğunu, səsboğan sistemində emissiya manipulyasiyası olduğunu və araşdırmaların davam etdiyini bildirib.
Almaniyanın Federal nəqliyyat naziri Andreas Scheuer Mercedes-də əlavə araşdırmaların aparılması üçün göstəriş verərək, avtomobillərin geri çağırmasını istəyib. Nazir Scheuer, məsələ ilə əlaqədar ana şirkət "Daimler"in İcraçı direktoru Dieter Zetsche-ni Berlində çağıraraq onunla vəziyyət haqqında danışacağını açıqlayıb.
İKİNCİ ƏN BÖYÜK QALMAQAL
Almaniya mediası, Mercedes-də ortaya çıxan emissiya manipulyasiyasını Volkwagen-den (VW) sonra ortaya çıxan ikinci böyük qalmaqal kimi xarakterizə edir.