Belarus Azərbaycan bazarında payını artırır
Azərbaycanın 2018-ci ilin yanvar-aprel aylarındakı 3 milyard 26 milyon dollarlıq cəmi idxalının təxminən 30%-i və ya 994 milyon dolları Rusiya və Türkiyədən həyata keçirilib. Ötən ilin ilk 4 ayında bu iki ölkədən idxal 765 milyon dollar təşki etmişdi.
“Marja” Dövlət Gömrük Komitəsinin statistikasına istinadən xəbər verir ki, müqayisə olunan dövrdə Rusiyadan idxal 406 milyon 360 min dollardan 526 milyon 533 min dollara, Türkiyədən idxal isə 358 milyon 876 min dollardan 468 milyon 167 min dolara yüksəlib.
Çindən də idxal artıb. Ötən ilin yanvar-aprel dövründə Çindən idxal 211 milyon 765 min dollar ikən bu ilin eyni dövründə306 milyon 913 min dollar təşkil edib.
Belarusun Azərbaycana ixracının artması diqqəti cəlb edir. 2017-ci ilin ilk 4 ayında Azərbaycana cüzi ixracı olan Belarus, 2018-ci ilin 4 ayında Azərbaycana 94 milyon 348 min dollarlıq məhsul ixrac edib.