“Azərsun”un bankı kiçilib
“Azərbaycan Sənaye Bankı” ASC bu ilin I rübünü 1 milyon 689 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,8% çoxdur.
3 ay ərzində “Azərbaycan Sənaye Bankı”nınfaiz gəlirləri 6 milyon 131 miln manat, faiz xərcləri 3 milyon 84 min manat, qeyri-faiz gəlirləri 1 milyon 96 min manat, qeyri-faiz xərcləri 2 milyon 943 min manat, mənfəət vergisi ödəmələri isə 375 min manat təşkil edib. Bank xüsusi ehtiyatların yaradılmasına vəsait ayırmayıb.
Bu il aprelin 1-nə “Azərbaycan Sənaye Bankı”nınaktivləri 904 milyon 996 min manat olub ki, bu da illik müqayisədə 4,7% azdır. Bunun 264 milyon 51 min manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. Son 1 ildə Bankın kredit portfeli 4,3% kiçilib.
Hesabat dövründə “Azərbaycan Sənaye Bankı”nınöhdəlikləri 5,7% azalaraq 813 milyon 284 min manata düşüb. Bunun 586 milyon 288 min manatı müştərilərdən alınmış depozitlərdir. Son 1 ildə Bankın depozit portfeli 1,6% kiçilib.
İl ərzində “Azərbaycan Sənaye Bankı”nınbalans kapitalı isə 5,6% artaraq91,713 milyon manat təşkil edib.