“GünayBank”ın xalis mənfəəti kəskin azaldı
“GünayBank” ASC 2018-ci ilin 1-ci rübünü 1 milyon 267 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
“Marja” Bankın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, 2017-ci ilin 1-ci rübü ilə müqayisədə Bankın xalis mənfəəti 2,4 dəfə azalıb. “GünayBank” 2017-ci ilin yanvar-mart dövrünü 3 milyon 49 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Ötən ilin ilk rübündə “GünayBank”ın cəmi gəlirləri 2 milyon 989 min manat ikən, cari ilin eyni dövründə 4 milyon 181 min manat təşkil edib. Xərclər isə 1 milyon 657 min manatadan 2 milyon 344 min manata yüksəlib.
2017-ci ilin ilk rübündə 1 milyon 331 min manat əməliyyat mənfəəti əldə etmiş “GünayBank”, 2018-ci ilin ilk rübündə 1 milyon 837 min manat əməliyyat mənfəəti qazanıb. Əməliyyat mənfəətinin 570.51 min manatı aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayırılıb. Halbuki, ötən ilin ilk rübündə Bankın yaratdığı ehtyatın 1 milyon 718 min manatı gəlirə çevrilmişdi. Bu səbəbdən bankın xalis mənfəəti yüksək olmuşdu.
"GünayBank"ın müştərilərə verdiyi cəmi kreditlər ötən ilin sonundakı 122 milyon 760 min manatdan 2018-ci ilin 1-ci rübünün sonunda 146 milyon 347 min manata yüksəlib. Verilmiş kreditlərin artması Bankın faiz faiz gəlirlərinin də 1 milyon 691 min manatdan 1 milyon 986 min manata yüksəlməsinə kömək edib.