Xaricə çıxarılan pul baratlarının dəyəri 1,4 dəfə azalıb
2017-ci ildə təkrar gəlirlər üzrə xarici ölkələrlə aparılan əməliyyatların ümumi dəyəri 1.5 mlrd. dollar məbləğində qiymətləndirilmişdir.
“Marja” xəbər verir ki, bu, Mərkəzi Bankın 2017-ci ilin yanvar-dekabr ayları üçün Azərbaycan Respublikasının Tədiyyə balansı hesabatında bildirilir.
HƏMÇİNİN OXU: Tədiyə balansında 1.6 milyard dollar profisit
Qeyd edilir ki, daxilolmalar 1.1 mlrd. dollar, ödənişlər isə 404.3 mln. dollar təşkil etmişdir. Təkrar gəlirlər üzrə ümumi daxilolmaların 92%-i xarici ölkələrdən fiziki şəxslərin pul baratları, 5%-i ölkəyə gətirilən humanitar və yardım mallarının dəyəri, 3%-i isə digər daxilolmalar təşkil edir.
Ölkəyə göndərilən pul baratlarının həcmi 1.8 dəfə artaraq 1 milyard 20.2 mln. dollar, ölkədən çıxarılan pul baratlarının həcmi isə 1.4 dəfə azalaraq 342.9 mln. dollar olmuşdur (valyuta rejiminin sərtləşməsindən sonra köçürmələr azalmışdır). Nəticədə pul baratları üzrə 677.3 mln. dollar müsbət saldo yaranmışdır.
Bütövlükdə, təkrar gəlirlər üzrə əməliyyatların saldosu müsbət 708.6 mln. dollar təşkil etmişdir.