"Diplomat böhranının" ardından Rubl cüzi ucuzlaşıb
Keçmiş Rus casusunun zəhərlənməsi hadisəsi səbəbilə çoxlu sayda ölkə rus diplomatları deportasiya etmək qərarı verib. "Marja" xəbər verir ki, Rusiya rublu ucuzlaşamağa və Moskva Birjası düşməyə başlayıb.
İngiltərədə keçmiş bir Rusiya agentinin zəhərlənməsi hadisəsində Rusiyanın günahlandırılması səbəbindən başda ABŞ olmaqla Qərb ölkələri Rusiya diplomatlarını deportasiya etmək qərarı veriblər. Nəticədə, Dollar Rus rublu qarşısında 0,1% bahalaşaraq 57,50 səviyyəsinə qalxıb.
Analitiklər, neft qiymətlərindəki artıma baxmayaraq Rusiya ilə əlaqədar qlobal risk hissinin artması səbəbindən Rublun dəyərdən düşdüyünü bildirirlər.
ABŞ rəhbərliyi, Rusiyanın ABŞ-da akkreditə olunmuş 60 diplomatını deportasiya etmək və Sietldən Rusiya konsulluğunu bağlamaq qərarı verib. Avropa İttifaqı (Aİ) Şurasının sədri Donald Tusk da 14 Aİ ölkəsinin Rus diplomatları deportasiya etmək qərarı verdiyini bildirib.