Fed rəsmiləri bu il cəmi 3 faiz artırımı gözləyir
ABŞ Mərkəz Bankının (Fed) rəsmiləri 2018-ci ildə faizlərin 3 dəfə atırılacağını nəzərdə tutur.
"Marja" xəbər verir ki, investorların diqqəti Fed-in 2018-ci ilə dair faiz artırımı sayını 3-dən 4-ə qaldırıb-qaldırmayacağı üzərində idi. Bu gün açıqlanan qrafikə əsasən, Fed rəsmiləri gözləntilərini dəyişməyiblər. Rəsmilər 2018-ci ildə 3 faiz artırımı gözləyir.
Fedin faiz qərarından sonra Dollar ucuzlaşır. Bakı vaxtı ilə saat 23:04-də Avro/dollar məzənəsi 1.2338 səviyyəsinə qalxıb. Dollar Avro qarşısında 0,8% ucuzlaşıb. Səbəb Fed-in faiz artırımı sayı proqnozunu 3-dən 4-ə qaldırmamasıdır. Faizin 3 dəfə artırılacağı gözləntisi ötən ilin sonunda da bəyan edilmiş və bu poqnoz indiyədək qiymətlərdə (məzənnələrdə) əks olunmuşdu.
Xəbər verdiyimiz imi, ABŞ Mərkəz Bankının (Fed) qərar orqanı Federal Açıq Bazar Komitəsi (FOMC) iki gün davam edən toplantısını başa çatdırıb. Fed rəsmiləri bu toplantıda pul siyasəti faizi olan federal fond faizini gözləndiyi kimi 1.25-1.50 faiz aralığından 1.50-1.75 faiz aralığına qaldırıb.