5 milyon zərərdən sonra, 9,7 milyon manat mənfəət
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə məxsus “Bakı Telefon Rabitəsi” MMC-nin cəmi aktivləri bu il yanvarın 1-nə 100 milyon 922 min manat təşkil edib.
Şirkətin maliyyə hesabatına görə, bu, ötən il yanvarın 1-i ilə müqayisədə 4,65% azdır.
Hesabat dövründə “Bakı Telefon Rabitəsi”nin cəmi kapitalı 14,8% artaraq 75,56 mln. manata çatıb, cəmi öhdəlikləri isə 36,6% azalaraq 25,362 mln. manata düşüb.
2016-cı ildə şirkətin göstərdiyi xidmətlərdən gəliri 68,816 mln. manat (2015-ci ilə nisbətən 2,55% çox), xidmətlərinin maya dəyəri 39,766 mln. manat (10,1% az), ümumi, inzibati və digər əməliyyat xərcləri 17,922 mln. manat (30,7%), digər əməliyyat gəlirləri 3,796 mln. manat (22,1% çox), maliyyə xərcləri 808 min manat (69,6% az) təşkil edib. Son nəticədə ötən il rabitə müəssisəsinin vergiyəqədərki mənfəəti 14,116 mln. manat olub (əvvəlki il vergiyəqədər 2,543 mln. manat zərər olub).
2016-cı ildə “Bakı Telefon Rabitəsi” 2015-ci illə müqayisədə 76,7% çox – 4 milyon 385 min manat mənfəət vergisi ödəyib və ili 9 milyon 731 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Halbuki, şirkət 2015-ci ildən 5 milyon 25 min manat xalis zərərlə çıxmışdı.
Xatırladaq ki, “Bakı Telefon Rabitəsi” MMC 1997-ci ildən fəaliyyət göstərən “Bakı Telefon Rabitəsi” İstehsalat Birliyinin (BTRİB) bazasında bu il yaradılıb. Ötən il şirkətin nizamnamə kapitalı dəyişməyək 32,6 mln. manat qalsa da, hazırda bu rəqəm 41 552 816 manatdır.