Hər artan 1%-ə 2 manat ödənilir
Bu il bir sıra fermerlərin becərdiyi şəkər çuğundurunda yüksək şəkərlilik faizi qeydə alınıb. Əgər İmişli Şəkər Zavodu şəkərliliyi 14%-ədək olan çuğundurun tonunu 58 manata alırsa, artan hər bir faiz şəkərlilik üçün qiymət 2 manat artır.
"Marja"nın məlumatına görə, zavodun aqronomu Rövşən Əliyev bildirib ki, zavod qəbul etdiyi şəkər çuğunduru üçün şəkərlik dərəcəsinin baza hissəsini 14 faiz müəyyənləşdirib. Şəkərliyin bundan artıq olması isə fermerlərin xeyrinədir:
"Elə fermerlər var ki, onların becərdiyi şəkər çuğundurunun şəkərliliyi 18-20% olub. Həmin fermerlər 1 ton şəkər çuğundurunu zavoda 70-72 manata satıblar. Bir hektardan 40 ton məhsul götürən fermer 2800 manat alıb. Xərclər çıxıldıqdan sonra isə fermer 2500 manat real qazanc götürüb".
Aqronom deyir ki, qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri bu məhsulun şəkərlilik faizinin daha artırılmasına nail olmaqdır. Artıq bu məsələ gündəmdədir.
İmişlidən olan fermer Zeyni Əliyev deyir ki, 2 hektar sahədə becərdiyi şəkər çuğundurunda yüksək şəkərlik faizi qeydə alınıb.
"Ötən il hektardan 50 ton şəkər çuğunduru götürmüşdüm. Bu il məhsuldarlıq təxminən 5 ton az olsa da şəkərlilik yüksəkdir. Şəkərliliyin artması azalan məhsuldarlığı artıqlaması ilə bağlayacaq".
Məlumat üçün bildirək ki, bugünə qədər ölkəmizin ayrı-ayrı rayonlarından 370 min tona yaxın şəkər çuğundurunun qəbulu aparılıb. Məhsul yığımının isə 70 faizi artıq yekunlaşıb. Yerdə qalan sahələrdən şəkər çuğundurunun yığılması prosesi isə davam etdirilir.