Şamaxıda üzüm istehsalı “Az-Qranata” və “Mədrəsə” ilə artıb
Şamaxı rayonunda üzüm yığım başa çatıb.
Rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsindən bildirilib ki, plantasiyalardan 8399,5 ton məhsul götürülüb. Bu göstərici ötən ildəkindən 2868,2 ton çoxdur.
Qeyd edək ki, keçən əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycanın ən iri üzümçülük rayonlarından olan Şamaxıda hazırda kənd təsərrüfatının bu gəlirli sahəsi yeni inkişaf mərhələsini yaşayır. Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə hazırlanan və qəbul olunan “2012-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında üzümçülüyün inkişafına dair Dövlət Proqramı” bu baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Artıq rayonda üzüm plantasiyalarının sahəsi 1710 hektara çatıb ki, bunun da 1315 hektarı məhsuldardır. Əksər ərazilərdə, xüsusilə Mədrəsə, Sabir qəsəbələrində, Məlikçobanlı, Çarhan, Kərkənc və bir sıra digər ərazi vahidlərində, o cümlədən “Az-Qranata” MMC-nin Şamaxı təsərrüfatında, “Mədrəsə” MMC-də üzümçülük daha sürətlə inkişaf etdirilir və təsadüfi deyil ki, istehsal olunan məhsulun xeyli hissəsi adları çəkilən ərazi və təsərrüfatların payına düşür.
Plantasiyalarda yetişdirilən yeni, məhsuldar üzüm sortları və yüksək texnoloji becərmə işləri bol məhsul istehsalına imkan verir. Təkcə bu il ötən ilə nisbətən hər hektardan məhsuldarlıq 21,1 sentner artıb.