Banklar “qara bazar”a şərait yaratdılar
Sanki banklar “qara bazar”ı himayə edirlərmiş kimi, Dolların alış qiymətini aşağı salırlar.
“Marja” xəbər verir ki, 4%-lik marjanın ləğv edilməsindən sonra banklar sərbəst məzənnələr elan etməyə başlayıblar.
Banklarda dolların satış məzənnəsi 1.88 manata çatıb. Bu, Mərkəzi Bankın örta çəkili məzənnəsindən 5.2%-ə yaxın yüksəkdir. Bir çox banklar Dolları 1.87 manatdan baha satırlar. Səhər saatalarında banklarda Dolların satış qiyməti 1.8450 manat civarında idi.
Satış məzənəsinin qaldırılmasının əksinə banklar alış qiymətini aşağı salıblar. Səhər saatlarında 1 Dolları 1.82 manatdan alan banklar indi alış qiymətini 1.77-1.78 manat səviyyələrinə salıblar. Banklardan biri isə Dolları 1.6678 manata alır.
Alış qiymətinin aşağı olması Dollar alverçilərinə meydan açır. Çünki onlar Dolları banklardan daha baha alıb, ucuz sata bilərlər. Məsələn, Dollar alverçiləri 1 Dolları rahat 1.80-1.82 manatdan alıb, 1.85-1.86 manata sata bilərlər. Belə olan halda banklar əhalidən yenə Dollar ala bilməyəcəklər, hamı yenidən “qara bazar”a üz tutacaq.