Avro 1.16 dollara kimi ucuzlaşa bilər -“InvestAZ”-dan həftəlik analiz
EUR/USD məzənnəsi 1.19 və 1.20$ aralığında ticarət edilməkdədir. Lakin məzənnə, yenidən 1.1837$-a kimi ucuzlaşarsa, əlavə olaraq 1.1724$ və 1.1621$-a kimi də ucuzlaşa bilər.
Eyni zamanda, cümə günü Bakı vaxtı ilə saat 13:00-da açıqlanacaq Avrozonanın inflyasiya səviyyəsi də, investorlar tərəfindən böyük maraqla gözlənilir.
İngiltərə maliyyə bazarlarında da GBP/USD məzənnəsi 1.34 və 1.36$ aralığında ticarət ediləməkdədir. Təhlillərə görə, məzənnə cari həftə ərzində 1.3450$-a kimi ucuzlaşaraq, sözügedən səviyyənin altında qalarsa, 1.3283$-a kimi də ucuzlaşa bilər. İngiltərə ilə Avropa Birliyi arasında “BREKSİT” danışıqları da funt sterlinqin qiymətinə təzyiq edən amillər arasındadır.
Türkiyə valyuta bazarlarında isə USD/TRY məzənnəsi 3.50TL-nin altında ticarət edilir. Məzənnə gələcək günlər ərzində əlavə olaraq 3.4857TL-ə kimi ucuzlaşarsa, 3.4696 və 3.4483TL-ə kimi də dəyər itirə bilər.
Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiyməti bahalaşmaqda davam edir. Qiymət artıq proqnozlaşdırıldığı kimi 56.78$-a kimi dəyər qazanıb və qiymətin texniki mənzərəsi üzrə təhlillər onu göstərir ki, qiymət 56.63$-ın üzərində möhkəmlənərsə, gələcək günlər ərzində 57.43$-a kimi də dəyər qazana bilər.
Əlvan metallar bazarlarında qızıl qiymətləri ucuzlaşmaqda davam edir. Maliyyə bazarlarında yeni həftənin ilk günündə 1294$-a (41.5 $/qram) ticarət edilən qızılın bir unsiya üzrə qiymətinin, yenidən 1288$-a (41.3 $/qram) ucuzlaşaraq altında qalması şərtilə, 1281$ (41.1 $/qram) və 1273$-a (40.8 $/qram) kimi də dəyər itirəcəyi proqnozlaşdırılır.