"Su məsələsini həll edə bilmirik, məhsuldarlıq təbiətdən asılı olur"
Əhalinin həm ərzaqla, həm də işlə təminatında kənd təsərrüfatı mühüm rol oynayır. Bu gün Azərbaycan üçün ən mühüm məqsədlərdən biri də məhz budur: kənd təsərrüfatını sürətlə inkişaf etdirərək əhalinin ərzaq məhsullarına olan tələbatını daxili imkanlar hesabına ödəməklə yanaşı, məşğulluğunu təmin etməkdir. Dövlətin bu sahədə həyata keçirdiyi islahatlar artıq öz bəhrəsini verməkdədir.
İndi elə bir bölgə tapmaq olmaz ki, orada kənd təsərrüfatının şaxələndirilməsi istiqamətində iş aparılmasın. Regionlarda vaxtilə ənənəvi olan, lakin sonralar unudulan bəzi kənd təsərrüfatı sahələrinin yenidən dircəldilməsi istiqamətində böyük işlər həyata keçirilir.
Son illər kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi istiqamətində dövlətin göstərdiyi diqqət və qayğıdan bəhrələnən gədəbəylilər də aqrar sektorun bütün sahələrində yüksək göstəricilərə nail olurlar. Xüsusilə kartof istehsalı sahəsində qazanılan uğurlar ildən-ilə təzələnir.
Kartof hər bir ailənin mətbəxində əvəzsiz qidadır. Odur ki, süfrələri ikinci çörək adlandırdığımız kartofsuz təsəvvür etmək çətindir. Statistikaya görə, bu əvəzsiz qida məhsuluna ildən-ilə tələbat artır. Bütün bunları nəzərə alan rayon sakinləri bu il də kartofa olan daxili tələbatı ödəmək üçün əllərindən gələni əsirgəmirlər.