Fermerlər yuxarı qalxır - Dağlarda sitrus bağları salınır
Cənub bölgəsində dağətəyi ərazilər sitrus bağları üçün ayrılıb. Bu bağların ənənəvi sitrus sahələrindən nə kimi üstünlüyü olacaq? Fermerlərin işini daha asan, gəlirini daha çox edəcək səbəblər hansıdır?
Lənkəran-Astarada portağal və naringi bağları üçün əsas çətinlik qış aylarında şaxtadan məhv olma təhlükəsidir. Şaxtanın bir neçə dərəcə çox olması bütün təsərrüfatın tələf olmasına gətirib çıxarır. Dağətəyi ərazilərdə isə bu təhlükə yoxdur.
Fermer Nadir Muradov “Vaxtilə əkiblər sahələri yuxarıda, bizdən də yuxarı yerlərdə var. Şaxta təsir etmir onlara. Çünki dağətəyi ərazilərdə su qalmır. Su qalır aşağı yerlərdə onu da şaxta vurur. Biz də çalışırıq hündürdə əkək ki, şaxta ona təsir etməsin.”
Bu, aqrotexniki cəhətdən də sərfılidir. Qış aylarında soyuğa qarşı güclü mühafizə tədbirlərinin görülməsinə ehtiyac yoxdur.
Fermer Asim Ağayev: “Biz bunu ancaq iplə bağlayırıq ki, qar sındırmasın. Hamar ərazilərdə isə 7-10 dərəcəyə qədər qalxır şaxta olduğuna görə orada həmişə ağaclar həmişə bağlanmalıdır.”
Mütəxəssislərin fikrincə, dağətəyi zonalarda bağların salınması həm illərlə boş qalan ərazilərdən səmərəli istifadə, həm də torpaq ehtiyatının daha qənaətli, effektiv olması deməkdir.