Azərbaycanda 5 BOKT-un kredit portfeli 50 milyon manatdan çoxdur
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 54 bank olmayan kredit təşkilatından (BOKT) 5-nin bu il yanvarın 1-nə kredit portfeli 50 milyon manatdan çox olub.
Bunlar, “Fintrend” (70 milyon manat), “FİNKA Azərbaycan” (63,9 milyon manat), “Embafinans” (62 milyon manat), “SF Azerbaijan” (57,8 milyon manat) və “Azpul”dur (52,1 milyon manat).
14 BOKT-un kredit portfeli 10-50 milyon manat arasında, 22 BOKT-un kredit portfeli 1-10 milyon manat arasında, 10 BOKT-un kredit portfeli isə 0-1 milyon manat arasında olub.
Hesabat vermiş 51 BOKT-dan 39-nun son 1 ildə kredit porteli artıb. Ən yüksək dinamika “Caspian İnvest”də (160,8 dəfə), ən aşağı dinamika isə “İnkişaf üçün maliyyə”də (1,5%) qeydə alınıb.
9 BOKT-un isə son 1 ildə kredit portfeli azalıb. Ən çox azalma İDK-da (56,5%), ən az azalma isə “Finkapital”da (3,8%) qeydə alınıb.
2 BOKT-un – “Payonix” və “Nova Credit”in kredit portfeli ötən il formalaşıb, 1 BOKT-un – “İrşad”ın isə son 1 ildə kredit portfeli olmayıb. Odur ki, bu BOKT-ların kredit portfelinin dinamikasınıı hesablamaq mümkün olmayıb.