Naxçıvanda 123 layihə üçün 12 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən 2025-ci ilin yanvar–oktyabr ayları ərzində 123 layihənin maliyyələşdirilməsinə 12 milyon manat məbləğində güzəştli kredit vəsaiti ayrılıb.
Bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9,2 milyon manat və ya 4,3 dəfə çoxdur. Layihələrin sayı isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,9 dəfə artıb.
Maliyyələşdirilmiş kreditlər hesabına 310 yeni iş yeri yaradılacaq.
Naxçıvanda güzəştli kredit məbləğinin 70,5 faizi regionların payına düşüb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun güzəştli kredit mexanizmi iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarları əhatə edib.
2025-ci ilin yanvar–oktyabr aylarında verilmiş kreditlərin ümumi məbləğinin 73,7 faizi sənayenin, 18,2 faizi kənd təsərrüfatının, 8,1 faizi isə xidmət sahələrin payına düşüb.
Qeyd edilən dövr ərzində güzəştli kreditdən yararlanmış layihələrin 93,5 faizi, verilmiş güzəştli kreditlərin ümumi məbləğinin isə 70,5 faizi regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin payına düşüb.