Manato-nun gözlənilən kredit zərərlərində böyük artım
"SF Azerbaijan” BOKT MMC-nin ("Manato" brendi) müştərilərə verilən kreditlər üzrə gözlənilən kredit zərərləri artıb.
Marja.az xəbər verir ki, 2023-cü ilin sonunda "SF Azerbaijan” BOKT-ın müştərilərə verilən kreditlər üzrə gözlənilən kredit zərərləri 3 milyon 32 min manat ikən, 2024-cü ilin sonunda 22 milyon 72 min manata yüksəlib (19 milyon 40 min manat və ya 7,3 dəfə artıb).
"SF Azerbaijan” BOKT-da gözlənilən kredit zərərləri üzrə ehtiyatın artması Təşkilatda problemli kredirlərin artdığına işarədir. Ehtiyat verilmiş kreditlər ilə əlaqədar mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün istifadə olunur.
Həmçinin, ötən il BOKT borc satışından 2 milyon 637 min manat xalis zərər ilə üzləşib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə "SF Azerbaijan”ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 3,6 dəfə artaraq 57 milyon 837 min manata yüksəlib. Təşkilat 2023-cü ilin sonunda 16 milyon 157 min manat kredit portfelinə malik idi.
Xəbər verdiyimiz kimi, "SF Azerbaijan” BOKT MMC 2024-cü ili 37 milyon 740 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Halbuki, təşkilat 2023-cü ili 316 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı. "SF Azerbaijan” BOKT MMC-nın faiz gəlirləri 2023-cü ildə 10 milyon 273 min manat ikən, 2024-cü ildə 93 milyon 712 min manata çatıb (9 dəfədən çox artıb). Ötən il təşkilatın cəmi gəlirləri 99 milyon 77 min manat, cəmi xərcləri 61 milyon 335 min manat olub.