İlk 5 ayda unikal müddətli əmanətçi sayı 14 542 əmanətçi artıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankı "Statistik bülleten May 2025" buraxılışını dərc edib. Marja.az bülletenə istinadən xəbər verir ki, bankların öhdəliklərinin strukturunda ənənəvi olaraq depozit portfeli üstünlük təşkil edir – cəmi öhdəliklərin 76.8%-i və ya 38 milyard 179.3 milyon manat.
31 may 2025-ci il tarixində bankların depozit portfelinin 61.4%-i (23 milyard 445.1 milyon manat) hüquqi şəxslərin, 38.6%-i (14 milyard 734.2 milyon manat) fiziki şəxslərin depozitlərindən (fərdi sahibkarlıqla məşğul olan fiziki şəxslərin depozitləri istisna olmaqla) ibarət olub.
Fiziki şəxslərin əmanətlərinin 66.7%-i (9 milyard 835.1 milyon manat) milli valyutada, 33.3%-i (4 milyard 899.2 milyon manat) xarici valyutadadır. Fiziki şəxslərin əmanət portfelinin 62.4%-i (9 milyard 198.5 milyon manat) müddətli əmanətlərdən ibarətdir. Fiziki şəxslərin müddətli əmanətləri may ayında 0.7% və ya 62.7 milyon manat, tələbli əmanətləri isə 2.3% və ya 123.6 milyon manat artmışdır. 2025-ci ilin may ayında bank sektoru üzrə unikal müddətli əmanətçi sayı 2% (3205 əmanətçi), ilin əvvəlindən isə 9.7% (14 542 əmanətçi) artmışdır.
Hüquqi şəxslərin tələbli depozitləri 18,223.9 mln. manat olmaqla, hüquqi şəxslərin cəmi depozit portfelinin 77.7%-ni təşkil etmişdir.