Dövlət Agentliyi 19 biznesi cərimələyib - SİYAHI, ADLARI
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi və İstehlak bazarına nəzarət şöbələri tərəfindən 2025-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində tərtib olunmuş inzibati xəta haqqında protokollara dair məlumat yayıb.
Marja.az məlumata istinadən xəbər verir ki, Dövlət Agentliyi 19 hüquqi və fiziki şəxs barəsində inzibati xəta haqqında protokol tərtib edib.
Hüquq pozuntularının əlamətləri aşağıdakılardır:
Satılmış malların dəyişdirilməsi və ya geri qaytarılması qaydalarının pozulması, istehlakçının hüquqlarını məhdudlaşdıran şərtlərin müqaviləyə daxil edilməsi, qiymət intizamının pozulması, yəni göstərilən xidmətlər və ya işlər üçün qiymət cədvəllərinin (menyuların) olmaması və ya onların düzgün tərtib edilməməsi, malın hesabına dair istehlakçıların az miqdarda aldadılması, dövlət qeydiyyatından keçmiş dərman vasitəsinin müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qaydada tənzimlənən qiymətdən yuxarı qiymətlə satılması, istehlakçıların hüquqlarının və ya ticarət qaydalarının pozulmasının aradan qaldırılması haqqında istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsini həyata keçirən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının vəzifəli şəxslərinin qanuni yazılı tələblərinin yerinə yetirilməməsi.