Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı faiz qərarını açıqlayıb. Mərkəzi Bank iqtisadçıların gözlədiyi kimi, əsas faiz dərəcəsini 2,50 bənd azaldaraq 45 faizdən 42,5 faizə endirib.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) faiz qərarını açıqladı.
Marja.az xəbər verir ki, TCMB mart ayı iclasında əsas faiz dərəcəsini 2,50 faiz bəndi azaldaraq 42,5 faizə endirib.
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) bildirib ki, qərar inflyasiyanın əsas tendensiyasının azalması və daxili tələbin dəstəkləyici proqnozu fonunda qəbul edilib. TCMB faizini müəyyən edərkən, yanvar ayında müşahidə olunan artımdan sonra fevral ayında inflyasiyanın azalması və xidmətlər inflyasiyasında yavaşlamanı nəzərə alıb.
TCMB inflyasiya gözləntiləri və qiymət davranışında yaxşılaşma meylinin davam etdiyini, lakin dezinflyasiya prosesi baxımından risk faktorlarının davam etdiyini vurğulayıb. Fiskal siyasətin koordinasiyasının artırılmasının bu prosesə mühüm töhfə verdiyi də bildirilib.
Mərkəzi Bank bəyan edib ki, sərt pul siyasəti mövqeyi qiymət sabitliyini təmin etməyə davam edəcək.
Beynəlxalq təşkilatlar da (Morgan Stanley, Goldman Sachs, Deutsche Bank, JpMorgan, Barclays, Citi Bank, BofA) TCMB-nin faiz dərəcəsini 2,50 bənd azaldacağını gözləyirdilər.