Tesla-larda sükan problemi: 380 min elektromobil geri çağırılır
Dünyanın ən böyük elektrik avtomobil (elektromobil) istehsalçılarından biri olan Tesla, sükan sistemindəki nasazlığa görə ABŞ-da təxminən 380 min avtomobili geri çağıracağını açıqlayıb. Bu nasazlıq, xüsusilə aşağı sürətlərdə sükanı idarə etməyi çətinləşdirə və beləliklə də qəza riskini artıra bilər.Dünyanın ən böyük elektrik avtomobil istehsalçılarından biri olan Tesla, sükan sistemindəki nasazlığa görə ABŞ-da təxminən 380 min avtomobili geri çağıracağını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, bu nasazlıq, xüsusilə aşağı sürətlərdə sükanı idarə etməyi çətinləşdirə və beləliklə də qəza riskini artıra bilər.
Şirkətdən verilən açıqlamaya görə, nasazlıq 2023-cü il "Model 3" sedanlarında və "Model Y" krossoverlərində müşahidə edilir.
Çindən 1,2 milyon avtomobil geri çağırılıb
İlon Maska məxsus Tesla daha əvvəl təhlükəsizlik baxımından Çində 1,2 milyondan çox elektrikli avtomobilin proqram təminatını yeniləyəcəyini açıqlamışdır. Çinin bazar tənzimləyicisi vəziyyəti "məhsulun geri çağırılması" kimi təsvir edib. Geri çağırılma idxal edilən Model S və Model X, eləcə də Çin istehsalı olan Model 3 və Model Y modellərini əhatə edir.