Tesla ilk dəfə Audi-ni geridə qoyub
Tesla şirkəti gözləniləndən daha az avtomobil satmasına baxmayaraq, keçən il Almaniyanın ən qiymətli premium avtomobil markalarından birini - Audi-ni geridə qoyub. Alman avtomobil istehsalçısının satışları Almaniya, Çin və Şimali Amerika da daxil olmaqla bir neçə əsas bazarda azalıb.Tesla keçən il 1,79 milyon ədəd avtomobil sataraq 1,67 milyon ədəd avtomobil satan Audi-ni geridə qoyub.
Marja xəbər verir ki, VW-nin dəbdəbəli markası Audi də Avropa və Çində zəif tələbatla mübarizə aparır. Audi-nin satışı 2024-cü ildə 2023-cü ilə nisbətən 12% azalaraq 1,67 milyon avtomobil təşkil edib.
Elektrikli Audilərin satışları 8 faiz azalaraq 164 min avtomobilə düşüb. Almaniyada Audi elektrikli avtomobil satışları 33% azalıb. Böyük Britaniyada isə Audi-nin satışı 11 faiz azalıb. Audi bunu çətin iqtisadi şərait, gərgin bazar mühiti və ehtiyat hissələrinin məhdud mövcudluğu ilə əlaqələndirib.
Tesla da problemlərlə üzləşib, ilk dəfə şirkətin tədarükləri illik müqayisədə azalıb. Tesla-nın satışı cəmi 1,1 faiz azalaraq 1,79 milyon ədədə düşüb və bu, onu Alman avtomobil istehsalçısını qabaqlamağa imkan verib.
Tesla 2024-cü ildə elektrik nəqliyyat vasitələrinin istehsalında əsas rəqibini - Çin şirkəti BYD-ni cüzi fərqlə geridə qoyub.
Bloomberg qeyd edir ki, Alman avtomobil sənayesi hökumət subsidiyalarının kəsilməsi, Çin və Avropa premium avtomobillərinə zəif tələbat fonunda ciddi problemlərlə üzləşir.
Yeni satış rəqəmləri göstərir ki, Tesla 2024-cü ildə Audi-nin bütün avtomobillərindən daha çox elektrikli avtomobil satıb.
Tesla-nın nailiyyəti bir neçə səbəbə görə diqqətəlayiqdir. Bunlardan biri odur ki, o, yalnız elektrik avtomobilləri satır, lakin Audi-nin elektrik, hibrid və daxili yanma mühərrikli modelləri mövcuddur. Həmçinin Tesla cəmi dörd model xəttinə sahibdir (Cybertruck-u daxil etsəniz 5, lakin bu, hazırda yalnız ABŞ və Kanadada mövcuddur). Audi, əksinə, onlarla modelə malikdir.