Metronun yeni tikiləcək 10 stansiyasından 6-sının yeri müəyyənləşdirilib
“Bakı Metropoliteni” QSC-nin tikilməsi planlaşdırılan yeni stansiyalarının 6-sı Bənövşəyi xətt, 4-ü Yaşıl xətt üzrə olacaq.
Bunu rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov nəqliyyat sahəsində 2024-cü ildə həyata keçirilən tədbirlər və 2025-ci il üçün planlar mövzusunda mətbuat konfransında çıxışı zamanı bildirib.
Nazir müavini qeyd edib ki, artıq 6 stansiyanın yeri müəyyənləşdirilib.
“Bənövşəyi xəttin inkişaf etdirilməsi ilə Sumqayıt və Xırdalandan şəhər mərkəzinə olan sərnişin axınını daha səmərəli tənzimləmək üçün metronun mühüm tranzit rolunun gücləndirilməsi planlaşdırılır”, - deyə nazir müavini əlavə edib.
2030-cu ilədək 10 metrostansiyanın tikintisi başa çatdırılacaq
Rəhman Hümmətov qeyd edib ki, “Bakı Metropoliteni” QSC-nin 2030-cu ilə qədər inkişafına dair yenilənmiş proqramına əsasən 10 stansiyanın tikintisinin tamamlanması planlaşdırılır.
Nazir müavini qeyd edib ki, bununla da sərnişin axını 88 milyon nəfərədək artırılacaq.
“Daha 2 stansiyanın tikintisinin tamamlanması, 1 stansiyanın təmirinin başa çatdırılması və 8 yeni stansiyanın inşası daxildir”, - deyə nazir müavini əlavə edib.