Avropa Mərkəzi Bankı ardıcıl 4-cü dəfə faiz dərəcələrini azaltdı
Avropa Mərkəzi Bankı (AMB, ECB) faiz dərəcəsini 0,25 faiz bəndi də azaldaraq 3 faizə endirib. Beləliklə, ECB ardıcıl dördüncü iclasında faiz dərəcələrini azaldıb.Avropa Mərkəzi Bankının (AMB. ECB) faiz qərarını açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, gözlənildiyi kimi, ECB bençmark faiz dərəcəsini (depozit faizini) 0,25 faiz bəndi də azaldaraq 3 faizə endirib. Beləliklə, bank ilin dördüncü faiz endirimini edib.
İqtisadçıların da gözləntisi depozit faizinin 3 faizə endirilməsi idi.
Bank əsas yenidən maliyyələşdirmə dərəcəsini 3,40 faizdən 3,15 faizə, marjinal maliyyələşdirmə faizini isə 3,65 faizdən 3,40 faizə endirib.
Bankın açıqlamasından "siyasətin lazım olduğu qədər "kifayət qədər məhdudlaşdırıcı" olaraq qalacağına" dair ifadəsi çıxarılıb. Bu, ECB-nin yeni faiz endirimləri edə biləcəyinə işarə kimi şərh olunur. “Kifayət qədər məhdudlaşdırıcı” ifadəsi iqtisadi artımı məhdudlaşdıran maraq səviyyəsini ifadə edən iqtisadi termindir.
Bankın qərar mətnində bir çox göstəricilərin inflyasiyanın davamlı olaraq 2 faiz səviyyəsində sabitləşəcəyinə işarə etdiyi bildirilib. Bank inflyasiyanın bu səviyyə ətrafında sabitləşməsinin müəyyən edildiyini vurğulayıb.
Açıqlamasında ECB dezinflyasiya prosesinin yolda olduğunu və məlumatlara əsaslanan yanaşmanın davam edəcəyini bildirib.
Aşağı artım proqnozu
ECB proqnozlarını dəyişib və 2025-ci il üçün iqtisadi artım proqnozunu 1,3 faizdən 1,1 faizə endirib. 2025-ci il üçün inflyasiya proqnozu 2,2 faizdən 2,1 faizə endirilib. 2026-cı ildə inflyasiyanın 1,9 faiz olacağı gözlənilir.
Avro Bölgəsində inflyasiya 2,3 faiz təşkil edərək, mərkəzi bankın 2 faizlik hədəf səviyyəsinə yaxınlaşdığından iqtisadiyyat zəifləyir.
Müzakirələr monetar siyasətdə yumşaldıcı addımların tənəzzül təhlükəsi ilə üzləşən iqtisadiyyatı dəstəkləmək üçün kifayət qədər sürətli olub-olmamasına yönəlib.
Avropa da daxildə Fransa və Almaniya, xaricdə isə ABŞ ilə başlayacağı düşünülən ticarət müharibəsi səbəbiylə siyasi qeyri-müəyyənliklərlə üzləşir.