VTB-dən yeni Dollar/Rubl proqnozu
Rusiya Bankı VTB-nin proqnozuna görə, 2025-ci ilin sonuna dolların məzənnəsi baza ssenaridə 108 rubl, mənfi ssenaridə isə 114,5 rubl olacaq.
Marja xəbər verir ki, Bankın proqnozuna görə, gələn il Rusiyada inflyasiya hədəf səviyyəsindən yuxarı qalacaq və 23%-ə çata bilər.
Qeyd edək ki, bu gün 1 dollar 105 rubl təşkil edir.
VTB-yə görə, gələn il Dollar/Rubl üzrə məzənnə orta hesabla 106,1 rubl, mənfi ssenaridə 110,2 rubl, müsbət ssenaridə 98,3 rubl ola bilər.
VTB-nin baza ssenarisinə görə, idxalın normallaşdırılması kontekstində xarici şokların olmaması şəraitində belə rubl tədricən dəyərdən düşəcək. Rusiya valyutası Milli Sərvət Fondunun vəsaitləri hesabına Mərkəzi Bank tərəfindən satışlarla dəstəklənir. VTB güman edir ki, bu əməliyyatlar gələn il də davam edəcək. Həmçinin bank vurğulayır ki, rubla Mərkəzi Bankın sərt pul-kredit siyasəti müsbət təsir edir,
VTB rubl üçün əsas riskləri - "neft və neft məhsullarının ixracının azalması, eləcə də ixrac gəlirlərinin alınmasında gecikmələr" olaraq görür. Bundan başqa, ortamüddətli dövrdə büdcə xərcləri Rubla mənfi təsir göstərəcək: çünki artan büdcə xərcləri idxala əlavə tələbat yaradacaq və bu da valyutaya tələbin artması ilə Dolları bahalaşdıracaqdır.