Çərşənbə günü Avrozonada, Almaniyada, İngiltərədə və Amerikada Xidmət Sektorunda Biznes Aktivliyi İndeksi göstəriciləri dərc olunan PMİ göstəriciləri, FED və AMB sədrləri Cerom Pavel və Kristin Laqardın çıxışları sonrası major valyuta məzənnələrində üfüqi tendensiya müşahidə olunur.
Avrozonada və İngiltərədə proqnozları üstələyən Xidmət Sektorunda Biznes Aktivliyi İndeksi göstəricisi Amerikada ehtimal olunandan daha zəyif açıqalnadı. Belə ki, ABŞ-da Təchizat İdarəetmə İnstitutunun (ISM) Xidmət Sektorunda Biznes Aktivliyi İndeksi noyabrda aylıq müqayisədə 3.9 bənd azalaraq 52.1 bəndə düşüb.
Bazar gözləntiləri bu dövrdə indeksin 55.5 bəndəə çatacağı yönündə idi.
Xatırladaq ki, xidmət sektorunda iqtisadi ativliyin yavaşladığına işarə edən indeks oktyabrda 56 bənd olub.
Baş bankirlərin çıxışlarına gəldikdə isə, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Kristin Laqard Avropa Parlamentinin (AP) İqtisadiyyat və Maliyyə Məsələləri Komitəsinin Brüsseldə keçirilən iclasında çıxış edib.
Geosiyasi mühitin sürətlə dəyişdiyinə diqqət çəkən Laqard, "İqtisadi modelimizdə mühüm struktur problemlərlə qarşılaşırıq" - deyə qeyd edib.
Laqard, Avropanın sürətli və cəsarətli hərəkət etməli olduğuna diqqət çəkərək, investisiyaların təşviqinə, innovasiyaların dəstəklənməsinə və məhsuldarlığın artırılmasına diqqət yetirməyin vacibliyini vurğulayıb.
Avrozonanın 5 rüb durğunluqdan sonra bu ilin ilk yarısında mülayim iqtisadi artım nümayiş etdirdiyini xatırladan Laqard, real artımın böyük ölçüdə ixrac və dövlət xərcləri ilə bağlı olduğunu bildirib.
FED sədri Cerom Pavel, “New York Times”-ın “DealBook Summit”-də etdiyi çıxışında ABŞ iqtisadiyyatının çox yaxşı vəziyyətdə olduğunu ifadə edərək, - "İqtisadiyyat və pul siyasəti haqqında özümü yaxşı hiss edirik" - deyə bildirib.
Faiz dərəcələri ilə bağlı çox sürətli hərəkət etdiklərini ifadə edən Pavel, işsizlik səviyyəsinin hələ də aşağı səviyyədə olduğunu və inflyasiyanın 2%-lik hədəfə düşməməsinə baxmayaraq, bu mövzuda irəliləyiş əldə etdiklərini bildirib.
Pavel sentyabr ayında faiz dərəcəsinin aşağı salınmasının əmək bazarını dəstəkləmək üçün güclü bir siqnal olduğunu ifadə edib.
FED-in müstəqilliyinin əhəmiyyətinə diqqət çəkən Pavel, Tramp idarəçiliyində FED-in müstəqilliyi ilə bağlı heç bir narahatlığının olmadığını ifadə edərək, - "Mən qəti olaraq “kölgə” FED sədrinin təyin edilməsinin masada olduğunu düşünmürəm. FED və ABŞ Maliyyə Nazirliyi arasındakı əlaqələr Tramp dövründə də davam edəcək” - deyə qeyd edib.
Bugün isə bütün diqqətlər “OPEC” toplantısına yönələcək. Çindən açıqlanan zəif iqtisadi göstəricilər, xüsusilə üfüqdə görünən ABŞ-Çin ticarət savaşları fonunda “OPEC” və “OPEC+”-dan neft hasilatı ilə bağlı hansı qərarın çıxacağı diqqətlə izləniləcək.