Yeni Mercedes modelində Çin istehsalı mühərrikdən istifadə olunacaq
Üçüncü nəsil Mercedes-Benz CLA-da Çinin Geely və Horse şirkətlərinin istehsalı olan 2.0T dörd silindrli mühərrikdən istifadə ediləcəyi bildirilir.
Marja.az xəbər verir ki. bu barədə "CarNewsChina" yazır.
"Horse Powertrain Limited" kimi tanınan sonuncu, 31 may 2024-cü il tarixində Çinin Geely şirkəti və Renault arasında 50:50-yə məxsus şirkət olaraq yaradılmışdır.
Mühərrikin gücünün 250 at gücü (186 kVt) və maksimum fırlanma anı 360 Nm olduğu iddia edilir.
Əvvəl yayımlanmış məlumatlarda bildirilmişdi ki, CLA-da istifadə ediləcək daxili yanma mühərriki Mercedes-Benz və Geely şirkətləri arasında əməkdaşlıq çərçivəsində inkişaf etdirilir.
Qeyd edək ki, Geely, Baş direktoru Li Shufu vasitəsilə Mercedes-Benz-in təxminən 10%-nə sahibdir və həmçinin Smart markalı EV-lərin istehsalı üçün şirkətlə birgə müəssisəyə malikdir.
Mühərrik Çində istehsal olunsa da, emissiya qaydalarına cavab vermək üçün Almaniyada quraşdırılacaq.
Qeyd edək ki, Geely-nin mühərriki CLA-da istifadə olunan yeganə Çin texnologiyası olmayacaq. Bu ilin əvvəlində açıqlanan hesabatlar göstəririb ki, CLA Çin startapı Momenta-dan yüksək səviyyəli ağıllı sürücülük həllinə malik olacaq. Bu o demək olacaq ki, yeni CLA sürücüsüz idarəetmə qabiliyyətinə malik ilk Mercedes-Benz-dir. Momenta 2016-cı ildə təsis edilib və Mercedes-Benz 2017-ci ildə B Seriyasının maliyyələşdirmə raundunda iştirak edərək şirkətin ilk investoru olub.
Tamamilə yeni CLA-nın 2025-ci ildə debüt edəcəyi gözlənilir.