Azərbaycan hava yükdaşımaları şirkəti 6 ayda 1,1 milyard manatdan çox gəlir əldə edib
Azərbaycan hava yükdaşımaları şirkəti "Silk Vey Vest Aviaşirkəti" MMC 2024-cü ilin birinci yarısını (yanvar-iyun) 77 milyon 911 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2023-cü ilin birinci yarısını 10 milyon 85 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Silk Vey Vest Aviaşirkəti"nin xalis mənfəəti 7,7 dəfə artıb. Xalis mənfəətin artması gəlirin artmasından qaynaqlanır.
Marja.az Şirkətin yarımillik hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2024-cü ilin ilk 6 ayında "Silk Vey Vest Aviaşirkəti"nin gəlirləri 1 milyard 136 milyon 410 min manat, əməliyyat xərcləri 987 milyon 32 min manat və nəticədə əməliyyat mənfəəti 154 milyon 901 min manat təşkil edib.
2023-cü ilin ilk 6 ayında "Silk Vey Vest Aviaşirkəti"nin gəlirləri 816 milyon 371 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 787 milyon 766 min manat, əməliyyat mənfəəti 35 milyon 629 min manat təşkil etmişdi.
30 İyun 2024-cü il tarixində "Silk Vey Vest Aviaşirkəti" MMC 3 milyard 242 milyon 11 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Şirkət 30 İyun 2023-cü il tarixində 2 milyard 612 milyon 837 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
Qeyd edək ki, regular və çarter reyslərlə hava yük daşımaları xidmətləri göstərən "Silk Vey Vest Aviaşirkəti" MMC-nin payçıları "Silk Way Aviaşirkəti" MMC (98% pay) və "Silk Way Development" MMC-dir (2% pay).
30.06.2024-cü il tarixində "Silk Vey Vest Aviaşirkəti" MMC-nin işçilərinin sayı 1123 nəfər olub.