Türk İnvestisiya Fondunun fəaliyyətə başlayacağı tarix müəyyənləşib
Türk İnvestisiya Fondu (TİF) bu il noyabrın 1-dən əməliyyat fəaliyyətinə başlayacaq.
Fondun məlumatına görə, bununla bağlı qərar TİF-in Direktorlar Şurasının iyulun 20-də İstanbulda keçirilən iclasında qəbul edilib.
“Görüş türk dövlətləri arasında iqtisadi əməkdaşlığın və investisiyaların təşviqini hədəfləyən fondun idarəetmə strukturu və fəaliyyəti ilə bağlı mühüm qərarların qəbul ediləcəyi platformaya çevrilib”, - məlumatda bildirilib.
Görüşdə "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC-nin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, “Qazaxıstan İnkişaf Bankı” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Marat Elibayev, Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə Nazirliyinin Xarici İqtisadi Əlaqələr üzrə baş direktoru Kerem Dönmez, Özbəkistanın Yenidənqurma və İnkişaf Fondunun icraçı direktoru Şurxat Vafayev, Qazaxıstan Milli İqtisadiyyat Nazirliyinin Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr Departamentinin direktoru Səadət Asanseitova, eləcə də TİF-in baş direktoru Ramil Babayev iştirak ediblər.
“İclasda bir sıra mühüm qərarlar, o cümlədən Direktorlar Şurasının reqlamentinin, TİF-in 2024-cü il üçün ilkin inzibati büdcəsinin, maliyyə resurslarının idarə edilməsi siyasətinin təsdiqlənməsi, eləcə də fondun əməliyyat fəaliyyətinin başlama tarixinin müəyyən edilməsi və fondun baş direktoruna zəruri əməliyyatların aparılması üçün imza hüququnun verilməsinə dair qərarlar qəbul edilib”, - məlumatda bildirilib.
Bundan başqa, iclas iştirakçıları Macarıstanın TİF-in təsis edilməsi haqqında sazişə qoşulmasını alqışlayıblar.
“Direktorlar Şurasının avqustun əvvəlində keçiriləcək növbəti iclasında TİF-in fəaliyyətinin təşkilati və maliyyə çərçivələri müəyyən ediləcək. TİF-in əməliyyat fəaliyyətinə başlaması üçün hədəf tarix 2024-cü il noyabrın 1-i müəyyən edilib”, - məlumatda qeyd olunub.
Xatırladaq ki, "Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması haqqında" Saziş 2023-cü il martın 16-da Türkiyənin Ankara şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatının Fövqəladə Zirvə görüşü zamanı imzalanıb. Türk İnvestisiya Fondunun Rəhbərlər Şurasında Azərbaycandan rəhbər iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, alternativ rəhbər isə maliyyə naziri Samir Şərifov təyin edilib.
Fondun nizamnamə kapitalı 500 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Fond öz məqsədini həyata keçirmək üçün aşağıdakı funksiya və səlahiyyətlərə malikdir:
- regiondaxili ticarətin təşviqində yardım etmək;
- xüsusilə mikro, kiçik və orta müəssisələrə aid olan layihələri maliyyələşdirmək;
- beynəlxalq və milli maliyyə və inkişaf institutları, eləcə də ticarət palataları və özəl müəssisələr ilə əməkdaşlıq etmək və birgə maliyyələşdirmək;
- nəqliyyat və logistika zəncirlərinin, saxlama və istehsal imkanlarının genişləndirilməsini dəstəkləmək;
- dövlət-özəl tərəfdaşlığı daxil olmaqla rəqəmsal infrastrukturun yaradılmasını və modernləşdirilməsini dəstəkləmək;
- sənaye istehsalı, infrastruktur, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları və turizm daxil olmaqla qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə inkişaf layihələrini dəstəkləmək;
- enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerji və ətraf mühitin mühafizəsinə investisiya yatırmaqla yaşıl iqtisadiyyata töhfə verən layihələri maliyyələşdirmək;
- zəruri hesab edildikdə investisiya layihələrinin hazırlanması üçün yardım və maliyyə dəstəyi təmin etmək.