Rusiyanın dəmiryol daşıyıcısı Azərbaycanda fəaliyyətini genişləndirir - ŞİRKƏT YARADIB
Dövlət Vergi Xidmətindən verilən məlumata görə, Rusiyanın neft yüklərinin əsas dəmiryol daşıyıcısı olan “Railgo” Azərbaycanda 2 milyon manat nizamnamə kapitalı ilə şirkət yaradıb.
Bu ilin birinci rübündə qeydiyyatdan keçmiş “Railqo” MMC mərkəzi ofisi Bakı şəhəri, Səbail rayonu, Dağlıq küçəsi 37 ünvanında yerləşən Novruzov Ceyhun Elçin oğlunun rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərəcək.
25 dekabr 1997-ci ildə yaradılan "Railgo" şirkəti İsgəndər Xəlilov və onun oğlu Rəhman Xəlilova məxsusdur. Şirkət "Rosneft" və "Lukoyl" strukturları ilə müqavilələr əsasında işləyir və ümumi sayı 20.000 ədəd olan dəmiryol nəqliyyat vasitəsinə malikdir.
Rusiyanın 17 dəmir yolundan 10-da fəaliyyət göstərən “Railgo” Rusiya Federasiyası daxilində və xaricə yüklərin çatdırılmasını təmin edir.
Bu genişlənmə həm Rusiya, həm də Azərbaycan tərəfindən iqtisadi və nəqliyyat əməkdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində atılan strateji addım kimi qiymətləndirilir. Rusiyanın regionda əsas tərəfdaşı olan Azərbaycan strateji baxımdan Qara və Xəzər dənizləri arasında yerləşərək onu Avropa və Asiya arasında tranzit marşrutunda mühüm həlqəyə çevirir.
“Railgo” MMC-nin Azərbaycanda açılması Qafqaz regionu vasitəsilə Avropa və Asiya arasında yük daşımalarının artması ilə eyni vaxta təsadüf edir, o cümlədən beynəlxalq yükgöndərənlər Rusiyanın Ukraynaya müdaxiləsindən yayınmaq üçün alternativ yollar axtarırlar. Nəticədə Gürcüstan və Azərbaycanda tranzitə tələbat xeyli artıb.
Şimal-Cənub dəmir yolu dəhlizini fəal şəkildə təşviq edən Azərbaycan mühüm tranzit qovşağı kimi rolunu daha da gücləndirərək, Fars körfəzindən yüklərin Mərkəzi və Şimali Avropaya cəlb edilməsinə çalışır.
Azərbaycanda “Railgo” MMC müştərilərin xüsusi tələbatını nəzərə almaqla toplu yük daşımaları, Xəzər və Qara dənizlər üzrə dəmir yolu və bərə daşımaları, eləcə də fərdi vaqonların və blok qatarlarının hərəkəti də daxil olmaqla geniş spektrli xidmətlər təklif edəcək.
Şirkətin hərtərəfli dəmiryol xidmətləri xüsusi nəqliyyat ehtiyaclarını ödəmək üçün yenilikçi və çevik seçimlərlə Avropa və Asiyanı birləşdirən qüsursuz logistik həllər təqdim etməyi hədəfləyir. “Railgo” həmçinin MDB regionunda mühüm yüklərin daşınması üçün silahlı və silahsız müşayiət xidmətlərini, terminal və limanlarda yüklərin idarə olunması xidmətlərini, həmçinin Azərbaycan və MDB ölkələrində yükdaşıma və dəmir yolu daşımaları üçün vaqon heyətini təmin edəcək.
Bundan əlavə, “Railgo” Bakı yaxınlığındakı Biləcəridəki müəssisəsində buxar çənlərinin təmizlənməsi də daxil olmaqla yeni xidmət təqdim edəcək.
Bu təşəbbüslər vasitəsilə “Railgo” Avropa və Asiya arasında mühüm nəqliyyat qovşağı kimi ölkənin mövqeyini gücləndirmək üçün dəmiryol nəqliyyatında əldə etdiyi təcrübədən istifadə edərək, Azərbaycan logistika bazarında əsas oyunçu kimi özünü təsdiq etməyi hədəfləyir.
© "Turan"