Avtomobillərin utilizasiya haqları təsdiqləndi - MƏBLƏĞLƏR
Gömrük rəsmiləşdirilməsi zamanı 400 - 700 manat, texniki baxışı zamanı 10 - 40 manat haqq alınacaq.Nəqliyyat vasitələrinin utilizasiya haqqının məbləği, utilizasiyaya verilən nəqliyyat vasitəsi üçün tətbiq edilən güzəştin məbləği və birdəfəlik ödənişin həcmi təsdiqlənib.
Marja-nınn xəbərinə görə, Nazirlər Kabineti bu barədə qərar verib.
Qərara görə, minik atomobillərinin (raritet minik avtomobilləri və gömrük ərazisinə müvəqqəti gətirilən minik avtomobilləri istisna olmaqla) gömrük rəsmiləşdirilməsi zamanı istehsal-buraxılış ili 4 ildən 7 ilədək olduqda 400 manat, 7 il və daha çox olduqda 700 manat haqq ödəniləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda “Nəqliyyat vasitələrinin utilizasiyası fondu” yaradılır. Utilizasiya fondu güzəştin və birdəfəlik ödənişin maliyyələşdirilməsi, habelə nəqliyyat vasitələrinin utilizasiyası üzrə tədbirlərin stimullaşdırılması və təşviqi məqsədilə yaradılır. Fondun fəaliyyəti əsasən avtomobil sahiblərindən yığılacaq utilizasiyası haqqı hesabına maliyyələşəcəkdir.