Bakı Fond Birjasında əməliyyatların həcmində böyük artım
Bakı Fond Birjasında 2023-cü ilin yanvar-dekabr ayları ərzində qiymətli kağızlar üzrə keçirilən əməliyyatların ümumi həcmi 27 milyard 335 milyon 355 min manat təşkil edib. Birjanın yaydığı məlumatda bildirilir ki, 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə əməliyyatların ümumi həcmi 83% artıb.
Qeyd edilib ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə korporativ qiymətli kağızaların ilkin bazarın səhmləri üzrə ticarət həcmində 22%, korporativ qiymətli kağızların təkrar bazarın ipoteka istiqrazları üzrə isə 5%, repo əməliyyatları üzrə 244% artım olub. O cümlədən, ötən il ilə müqayisədə korporativ qiymətli kağızların repo əməliyyatların bazarı üzrə 177% artım qeydə alınıb.
2023-cü ilin dekabr ayının son ticarət günü üzrə səhm bazar kapitalizasiyası 5 milyard 904 min manat təşkil etmiş və ötən ilin son ticarət günü ilə müqayisədə 22% artım olub.