"Yağışlar vəziyyəti çətinləşdirib, məhsuldarlıq 10 faiz aşağı düşüb"
Yağış Ağcabədidə pambıqçılığa mənfi təsir göstəribAğcabədi rayonunda 11 min 492,7 hektar sahədə çiyid səpini həyata keçirilib. Yüksək məhsul əldə etmək üçün əkin sahələrində aqrotexniki becərmə qaydalarına ardıcıl və düzgün əməl olunub, cərgələrarası becərmələr, alaq otlarına və zərərvericilərə qarşı kimyəvi mübarizə tədbirləri vaxtında aparılıb. Bitkilər tələbata uyğun optimal müddətdə mineral gübrə və suvarma suyu ilə təmin edilib. Nəticədə tarlalarda bol məhsul yetişib. Pambığın maşınla yığılması üçün defolyasiya işləri aparılıb. Lakin yağıntılı hava şəraiti Ağcabədi rayonunda pambıq yığımında problemlər yaradıb. İntensiv yağışlar səbəbindən məhsulun yetişməsi gecikib. Həmçinin məhsuldarlığın azalmasına səbəb olub.
Bu barədə Ağcabədi rayon Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzinin direktoru Abbas Süleymanov deyib:
– Bu il tarlalara vaxtında və səmərəli aqrotexniki qaydada qulluq göstərdik. Vaxtında görülən işlər səmərəsini vermişdi, pambıq kolları yüksək səviyyədə bar verməyə hazır idi. Hər şey öz axarında gedirdi, lakin avqust və sentyabrda yağan yağışlar vəziyyəti çətinləşdirdi, pambıq məhsulu üçün problemlər yaratdı. Məhsulun bir hissəsi itkiyə getdi, keyfiyyət isə aşağı düşdü. Bundan əlavə, yağıntılı hava şəraiti qozalarda çürümə yaratdı, pambıq tarlalarında texnikaların da hərəkəti çətinləşdi.
Mənim də pambıq sahəm var. Yağış səbəbindən yığıma gec başladıq. Bu il pambığın məhsuldarlığı keçən illə müqayisədə 10 faiz aşağı düşüb. Eyni vəziyyət digər fermer təsərrüfatlarında da müşahidə olunur.
Hoyabrın 1-nə rayonda 4 min 548 hektar sahədə pambıq yığımı aparılıb və 14 min 123 ton məhsul əldə edilib. Yığım davam edir. Hər hektar üzrə orta məhsuldarlıq 32,5 sentner təşkil edib. Bu, ötən ilin göstəricisindən 1,6 sentner azdır. Yığımın sonunadək məhsuldarlığı saxlamağa çalışacağıq.
Ötən təsərrüfat ilində Ağcabədi rayonunda 11 min 838,6 hektar sahədə çiyid səpini aparılmış, sahələrdən 40 min 362,6 ton xam pambıq tədarük edilmişdi. Hər hektardan orta məhsuldarlıq 34,1 sentner təşkil etmiş, bununla da, Ağcabədi pambıqçıları respublika üzrə ən çox məhsul əldə edən rayonlardam biri olmuşdu.
Abbas Süleymanov bildirib ki, pambıqşılıq Ağcabədi iqtisadiyyatının əsasını təşkil edən sahələrdən biridir. Əmək tutumlu sahə olan pambıqçılıq on minlərlə imsanı işlə təmin edir. Rayonda işsizliyin aradan qaldırılmasında rol oynayır. O, həm də çox gəlirli sahədir.
2023-cü ildə pambığa görə subsidiya ötən ilə nisbətən yüksək olacaq. 2023-cü il üçün subsidiya əmsalları barədə qəbul olunmuş qərara əsasən, fermerlər tədarük məntəqələrinə təhvil verdikləri pambığın hər tonuna görə 180 manat məhsul subsidiyası alacaqlar.