ABŞ-da kənd təsərrüfatı xaric məşğulluqda artım proqnozdan aşağıdır
ABŞ-da oktyabr ayı üzrə kənd təsərrüfatı sektoru xaric məşğulluq məlumatları dərc olunub.
Marja.az xəbər verir ki, oktyabr ayında ABŞ-da kənd təsərrüfatı xarici məşğulluq 150 min artıb, işsizlik nisbəti 3,9% təşkil edib.
Aylıq saatlıq maaş 0,2%, illik isə 4,1% artıb.
Bloomberg sorğusuna qatılan iqtisadçıların gözləntisi məşğulluq artımının 180 min olacağı idi. Eyni dövrdə işsizliyin 3,8% səviyyəsində qalacağı təxmin edilmişdi. Orta saatlıq maaşda aylıq 0,3 faiz, illik müqayisədə 4 faiz artım gözlənilirdi.
Sentyabr ayı üçün açıqlanan 336 min artım rəqəmi 297 minə revizə edilib.
Açıqlanan göstəricilər məşğulluq bazarında zəifləmədən xəbər verir.
Məşğulluq məlumatlarının əsas göstəricilərindən biri olan ADP məlumatları, ABŞ-da şirkətlərin oktyabr ayında 113 mindən 150 minə qədər gözləntilərdən aşağı məşğulluq yaratdığını ortaya qoyub.
Həftəlik işsizlik müavinəti müraciətləri oktyabr ayında 217 min ilə proqnozlardan bir qədər yuxarı qalxıb, davam edən işsizlik müraciəti iddiaları ardıcıl altıncı həftədir artıb. Bu, işini itirənlərin yeni iş tapmaqda daha çox çətinlik çəkməyə başladığından xəbər verir.