Yaponiya Mərkəzi Bankı faiz dərəcəsini mənfi səviyyədə saxlayıb
Bugün səhər saatlarında Yaponiya Mərkəzi Bankı uçot faiz dərəcəsini elan edib. Proqnozlaşdırıldığı kimi, Yaponiya Bankı faiz dərəcəsini -0.1% səviyyəsində saxlayıb. Lakin buna baxmayaraq dollar indeksindəki yüksəliş yenin ucuzlaşmasına səbəb olub.
Bakı vaxtı ilə saat 10:15-ə olan məlumata əsasən, USD/JPY valyuta cütlüyü 150.23 səviyyəsində ticarət olunur. Dollar indeksi isə (ABŞ-ın ticarət tərəfdaşları olan altı ölkənin valyuta səbətinə nisbətdə məzənnə) 0.28% artaraq 106.42 bənd təşkil edib.
Yaxın Şərqdəki münaqişənin tədarükün kəsilməsinə səbəb olacağına dair ehtimalların azalması fonunda investorlar neft fyuçerslərini satmağa başlayıblar. Bu da “qara qızıl”ın dəyərinin bir qədər ucuzlaşmasına səbəb oldu.
Həmçinin gün ərzində Avropadan açıqlanacaq ÜDM və İstehlak Qiymətləri İndeksi və ABŞ-dan “Conference Board” İstehlakçı İnamı İndeksi göstəriciləri investorların diqqət mərkəzində olacaqlar.
Məlumat "İnvest-AZ İnvestisiya Şirkəti"nin analitikləri tərəfindən hazırlanıb.