Qax xarici turistlərin diqqətində
Respublikamızın şimal-qərb bölgəsinin mirvarisi olan Qax özünəməxsusluğu ilə fərqlənir.
Şəki Regional Turizm və Mədəniyyət İdarəsinin Qax rayonu üzrə rəsmi nümayəndəsi Dilarə Əzizova bildirib ki, hər il rayonda yeni turizm məkanları istifadəyə verilir, turistlərə göstərilən xidmətin keyfiyyəti yüksəldilir:
“Artıq rayonumuzda turistlərə 12 turizm obyekti və onlarca digər obyektlər xidmət göstərir. Bunlara nümunə olaraq “Şəfa” istirahət və müalicə pansionatı, İlisu pansionatı, “Yaşıl park”, “Ulu”, “İmproteks”, “Ulu dağ” , “Səngər qala”, “Bergs”, “Kürmük” turizm-istirahət mərkəzləri, “Eden” park hotel və “El Resort” beşulduzlu hotel göstərilə bilər. Həmin müəssisələrdə yerlərin sayı artıq 1034-ə çatıb. Qiymətlər gündə 3 dəfə yeməklə bəzi obyektlərdə 30-35 manat arasında dəyişir. Qiymətlər hotelin dərəcəsinə, xidmətin növlərinə, keyfiyyətinə görə tənzimlənir. Mövsüm ərzində qiymətlərdə endirimlər də həyata keçirilir.
Yaradılan şərait, göstərilən yüksək xidmət sayəsində rayona gələn turistlərin sayı ildən-ilə artır. 2015-ci ildə rayona 24,1 min nəfər turist gəldiyi halda, 2016-cı ildə onların sayı 29,5 min nəfər olub. Bu ilin 6 ayı ərzində isə rayonu 11 min turist ziyarət edib”.
Qaxda turizm mövsümi xarakter daşımır. Keçən il dekabr ayında “İlisu SnovTubinq” yay-qış turizm kompleksinin açılışı bu istiqamətdə həyata keçirilən ilk layihələrdəndir. Mövsüm ərzində bu məkanın xidmətindən yüzlərlə turist istifadə edib.
Son illər keçirilən beynəlxalq tədbirlər, festivallar, sərgilər, idman oyunları Azərbaycana əcnəbi turistlərin axınına daha çox təkan verir. Təsadüfi deyil ki, 2015-ci ildə rayona gələn xarici turistlərin sayı 400 nəfər idisə, 2016-cı ildə bu rəqəm 600-ə yaxın oldu. Cari ilin birinci yarım ilində isə Qaxa 1000-dən çox xarici turist səfər edib".