Qlobal bank Türkiyə Mərkəzi Bankının uçot dərəcəsi ilə bağlı proqnozunu yenilədi
HSBC Türkiyədə uçot dərəcəsi ilə bağlı il sonu proqnozunu 30 faizdən 32,5 faizə yüksəldib. Bank 2023-cü il üçün iqtisadi artım proqnozunu 4,4 faiz səviyyəsində saxlayıb.Qlobal bank və maliyyə xidmətləri şirkəti HSBC Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) faiz dərəcəsi ilə bağlı proqnozunu yeniləyib.
Marja.az xəbər verir ki, HSBC, Türkiyə Mərkəzi Bankının uçot dərəcəsi ilə bağlı il sonu proqnozunu 30 faizdən 32,5 faizə yüksəldib.
Bankın hesabatında Türkiyənin qısamüddətli perspektivinin son dörd ayda nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşdığı, Mərkəzi Bankın yeni komandasının pul və makroprudensial siyasətləri sərtləşdirdiyi və daha əvvəl həyata keçirilən bəzi tənzimləyici tədbirləri yumşaltmağa başladığı vurğulanıb.
Banka görə, Türkiyədə risklər davam edir.
HSBC hesabatında Türkiyədə disbalansların (inflyasiya, valyuta təklifi, mərkəzi bankın ehtiyatları) böyük olduğunu və onların həllinin çətin uyğunlaşma prosesi tələb edəcəyini bildirib.
HSBC, 2023-cü ildə Türkiyə iqtisaadiyyatının artımını 4,4% olaraq təxmin etməyə davam etdiyini bildirib. 2024-cü il üçün ÜDM artımı proqnozu 4,1 faizdən 3,0 faizə endirilib.
Bank pul siyasətinin əvvəlkindən daha da sərtləşdiriləcəyini və bu ilin sonunda uçot dərəcəsinin 32,5 faiz olacağını gözləyir. Əvvəlki proqnoz 30% idi.
Bank 2023-cü il üçün daha məhdud büdcə kəsiri gözləyir.