Gəncədə sərnişin və yük daşınması artıb
2023-ci ilin yanvar-iyun aylarında Gəncə şəhərində nəqliyyat, infomasiya və rabitə haqqında məlumatlar açıqlanıb.
Gəncə Şəhər Statistika İdarəsinin yaydığı məlumata görə, nəqliyyat sahəsində fəaliyyət göstərən təsərrüfat subyektləri tərəfindən 2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında Gəncə şəhəri üzrə ilkin məlumatlara əsasən 45,1 milyon nəfər sərnişin daşınmış, avtomobil nəqliyyatı sahəsində 2,2 milyon ton yük daşınmışdır. 2022-ci ilin yanvar-iyun aylarına nisbətən sərnişin daşınması 20,0 faiz artmış, yük daşınması isə 11,7 faiz artmışdır.
İnformasiya və rabitə müəssisələri tərəfindən 2023-ci ilin yanvar-iyun aylarında 3,7 milyon manatlıq, yaxud keçən ilin eyni dövrünə nisbətən 2,6 faiz çox xidmət göstərilmiş, xidmətlərin 96,1 faizi əhali tərəfindən istehlak olunmuşdur. Əhaliyə göstərilmiş xidmətlərin dəyəri əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 0,5 faiz artmışdır.
Xidmətlərin ümumi həcmində dövlət sektorunun xüsusi çəkisi 79,0 faiz, qeyri-dövlət sektorunun xüsusi çəkisi 21,0 faiz təşkil etmişdir.