İnvestorlar FED-in növbəti addımı ilə bağlı qərarsızdırlar - GÜNƏ BAXIŞ
ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin (FED) Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) faiz dərəcələrini 0.25% artırma qərarından sonra dollar indeksi (DXY) günü enişlə tamamlayıb.
Qeyd edək ki, dünən keçirilən toplantıda FED ehtimal edildiyi kimi, uçot faiz dərəcəsini 22 ilin ən yüksək səviyyəsi olan 5.25 - 5.50% aralığına qaldırdı.
FOMC-nin qərarında vurğulanıb ki, Komitə gələcək monetar siyasətini müəyyənləşdirərkən əlavə iqtisadi məlumatları və onların pul-kredit siyasətinə təsirlərini qiymətləndirməyə davam edəcək.
FED sədri Jerom Pavel mətbuat konfransında, - "İqtisadi şərtlər tələb edərsə, sentyabr ayında yenidən faiz artırmağın mümkün olduğunu söyləyə bilərəm. Faiz dərəcələrinin sabit saxlanmasını da istisna edə bilmərəm. Diqqətlə qərar verəcəyik." - ifadələrini işlədib.
İnflyasiyanın yenidən 2%ə endirilməsi prosesində çox uzun bir yol olduğuna diqqət çəkən Pavel, 2025-ci ilə qədər 2%-lik hədəf inflyasiyaya çata biləcəklərini ifadə edib.
Analitiklər hesab edirlər ki, Pavelin "məlumatlara bağlı" qalmağa vurğu etməsi investorları FED-in növbəti addımı ilə bağlı qərarsız qoyub.
Bu qərarsızlıq fonunda DXY yenidən 100 bənd dəstəyinə geri qayıdıb.
Bugün açıqlananacaq Avropa Mərkəzi Bankının faiz qərarı, AMB sədri Kristin Laqardın çıxışı, Amerikada ÜDM-in həcmi kimi çox önəmli iqtisadi göstəricilər dollar indeksində tendensiyanın gedişinə ciddi təsir edə bilər.
Qeyd edək ki, hazırda 100.86 bənd səviyyəsində qərarlaşan DXY-da “ayılar” qiyməti 100 bənd səviyyəsindəki psixoloji dəstək həddinin altına qaytara bilsələr, dollarda eniş tendensiyası dərinləşə bilər.
Məlumat İnvest-AZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri tərəfindən hazırlanıb.