“Tesla” 16 min avtomobilini geri çağırır
“Tesla” 2021-2023-cü il buraxılışı olan “Model S” və “Model X” avtomobillərindən təxminən 16 min ədədini ön cərgədə təhlükəsizlik kəməri problemi səbəbindən geri çağırır.
Bu barədə “Associated Press” xəbər verir.
“Tesla” öz hesabatında qeyd edib ki, avtomobillərdə birinci cərgə təhlükəsizlik kəməri qurğudan ayrılıb və ola bilsin ki, lazımi qaydada bağlanmayıb.
Mart ayında ABŞ avtomobil yolları təhlükəsizliyi tənzimləyiciləri “Tesla”nın təhlükəsizlik kəmərləri ilə bağlı mümkün problemləri araşdırmağa başlayıblar.
Şirkət bu məsələ ilə bağlı 12 zəmanət iddiası müəyyən edib, lakin təhlükəsizlik kəmərləri ilə bağlı ola biləcək hər hansı qəza, yaralanma və ya ölüm hallarından xəbərləri yoxdur.
“Tesla” pulsuz yoxlamalar aparacağını və lazım gələrsə, ilk oturacaqların hər iki təhlükəsizlik kəmərini qabaqlayıcılara birləşdirəcəyini bəyan edib. Maşında nasazlıq aşkar olunarsa, təmir pulsuz həyata keçiriləcək.