Vergi və Gömrükdə “Təqib və İzləmə” sistemi gəlir
“Təqib və İzləmə” layihəsinin təqdimatı olubMayın 30-da Aksizli Mallar üzrə Baş Gömrük İdarəsində xarici ticarət iştirakçıları ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Dövlət Gömrük Komitəsinin, Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşları və sahibkarlar iştirak ediblər.
Tədbirdə son dövrlərdə gömrük sistemində həyata keçirilən yeniliklər, layihələr, elektron xidmətlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra Dövlət Vergi Xidmətinin “Təqib və İzləmə” layihəsi ilə bağlı geniş təqdimat nümayiş etdirilib, yeni tətbiqin üstünlükləri və əhəmiyyəti sahibkarların diqqətinə çatdırılıb.
Bildirilib ki, dünyada bütün təşkilatlar üçün strateji prioritet hesab olunan təqib və izləmə sistemi təchizat zəncirinin keyfiyyəti, səmərəliliyini artırmaqla yanaşı, nəzarət altında olan aksizli məhsulların təhlükəsizliyinin təmin edilməsini, saxtalaşdırılmasının qarşısının alınmasını təmin edir.
Qeyd edək ki, yaxın müddətdə Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən istifadəyə veriləcək Vahid Dövlət Avtomatlaşdırılmış Məlumat “Track and Trace” (“Təqib və İzləmə”) Sisteminin Dövlət Gömrük Komitəsinə də inteqrasiyası nəzərdə tutulur.