Avronun 1.15 dollara qalxması ehtimalı azalıb
Bloomberg-in strateqi Vassilis Karamanis, yazısında, avro/dollar məzənnəsinin 20 İyula qədər 1.15 səviyyəsinə qalxması ehtimalının, Janet Yellenin ABŞ Konqresində verdiyi bəyanatlardan bu yana haradasa yarı yarıya azaldığını bildirib.
Məzənnənin bu səviyyəyə gəlməsi ehtimalında azalma, Fed sədrinin dediklərinin əvvəldən bazara məlum olması və bunun Dollarda əks olunmasıdır. Qısası, Yellen bazarın gözlədiyindən əlavə bir şey deməyib. Buna görə, Dollara mənfi təsir edəcək yeni bəyanat verilməyib.
Bloombergin Valyuta məzənnəsi proqnoz modelinə (FXFM) görə, Avro/dollar məzənnəsinin Avropa Mərkəzi Bankının növbəti iclasına qədər 1.1500 səviyyəsinə gəlməsi, bu an üçün 44%-lik bir ehtimala malikdir. Bu ehtimal, 11 İyulda 80 faiz idi. ABŞ-da Cümə günü açıqlanacaq inflyasiya göstəricisinin gözləntiləri ödəməməsi vəziyyəti, bu nisbəti yenidən artıra bilər. Əgər inflyasiyanın sürəti azalarsa Dollar böyük ehtimalla daha da ucuzlaşacaqdı. Əks halda Dollar Avro qarşısında itirdiyi dəyərin bir hissəsini geri ala bilər.
Bakı vaxtı ilə saat 11:50-yə olan məlumata görə, Avro/dollar məzənnəsi 1.1420 dollardan ticarət olunub.